Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Co to jest opłata przejściowa?

O opłacie przejściowej było głośno kilka miesięcy temu, kiedy zadecydowano że wzrośnie dwukrotnie. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego ta opłata znajduje się na rachunku za prąd.

Opłata przejściowa

Opłatę przejściowa znajduje się w części dystrybucyjnej faktury za energię elektryczną. Została ona wprowadzenia w wyniku konieczności sfinansowania straty, jaka wynikła poprzez wycofywanie 10 lat temu kontraktów długoterminowych (KDT). KDT gwarantowały przedsiębiorstwom energetycznym sprzedaż prądu przez długi okres. Dzięki temu zakłady energetyczne mogły planować inwestycje, a finansowanie ich działalności było „rozłożone” w dłuższym czasie. Opłatę przejściową pobierają zatem dystrybutorzy energii. Nie znajdziemy jej na rachunku od sprzedawcy energii – jemu płacimy za zużytą energię – ilość pobranych kilowatogodzin mnożymy przez cenę energii elektrycznej.

Wysokość opłaty przejściowej

To ile płacimy opłaty przejściowej zależy od naszego zużycia energii elektrycznej w skali roku. Mam tu na myśli gospodarstwa domowe. Tutaj obowiązują trzy stawki: dla odbiorców zużywających mniej niż 500 kWh, dla odbiorców zużywających 500-1200 kWh oraz dla odbiorów, którzy rocznie zużywają ponad 1200 kWh. Jeśli chodzi o klientów biznesowych to wysokość opłaty przejściowej zależy od napięcia sieci. Więcej na temat opłaty przejściowej na https://energiadirect.pl/poradniki/oplata-przejsciowa