Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Doradztwo finansowe: 5 porad, jak zmienić dostawcę energii

Obecnie w Polsce mamy szereg elektrycznych i gazowych dostawców, którzy walczą o interesy swoje jak i swoich klientów, tych ostatnich chcą przyciągnąć różnego rodzaju ofertami. Jednakże, orientować się w cenach energii dla wielu z nas nie jest łatwo, a o zmianie sprzedawcy energii słyszy się tylko niezadowolone głosy. Oto kilka porad oraz wskazówek, jak postępować w przypadku zmiany dostawcy.

zmiana-sprzedawcy-energii-elektrycznejEksperci twierdzą, że ceny energii nie spadną. Odbiorcy przez to czuja się jak by mieli dotować polską energetykę a nie płacić za prąd, który pobierają. W aktywnym poszukiwaniu oszczędności mogą pomóc nam poradniki zatytułowane „Jak oszczędzać prąd w domu”, ale informacje tam nie są zbyt kompleksowe i nie zawsze dotyczą zmiany sprzedawcy.

Wskazówka nr 1. Umowa musi być przeczytana, co najmniej raz

Jeśli chcesz być zawsze doskonale poinformowany, sprawdzić opłacalność umów, jaką przedstawi Ci przedstawiciel. Najlepiej od razu przejrzyj umowę, załączniki i OWU. Upewnij się, że roczne wydatki odpowiadają uzgodnionych warunkom i porównanie ich wszystkich poniesie korzyści.

Strzeż się, czasowej opłacalności, tak bywa, kiedy w umowie pojawia się zapis dotyczący istotnych zmian cen energii, które może wprowadzić sprzedawca. Wówczas wystarczy, że powiadomi Cię on pismem, że warunki umowne zostają zmienione, a Twoje oszczędności się rozpływają.

Aby określić bieżące najlepsze oferty i porównać je możesz użyć jednego z kalkulatorów prądu, które w Internecie są bardzo liczne, ale każdy działa na inne zasadzie. Nie bój się kontaktu ze sprzedawcą, bez podpisu umowa jest nie ważna, a rozmowa pomoże wiele wyjaśnić.

Wskazówka nr 2. Nie daj się nabrać na kuszące reklamy

Nawet, jeśli uda im się znaleźć lepszą opcję na dostawy energii, a nie działaj pochopnie. Cudowne oszczędności w postaci kilkudziesięciu procent rocznie nie zawsze są realne. Cena energii nie zawsze musi składać się z dwóch części. Podczas gdy część handlowa ceny energii może faktycznie zmniejszyć nasz rachunek, to w przypadku niektórych ofert nie ma jej wcale, a takie rozwiązanie z pewnością generuje oszczędności.

W przypadku gazu jak i energii elektrycznej, elementy regulowane, to około 30 procent całkowitych kosztów rachunku. Tak, więc kwota za energię czynną nie musi być aż taka wysoka, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. To inne koszty ją zawyżają, niestety, z nimi nic nie można zrobić, ich pobieranie jest prawnie ustanowione, a stawki regule Prezes URE.

Jeżeli nowy sprzedawca obiecuje zaoszczędzić do 10 procent kwoty, którą płacisz teraz, należy pamiętać, że badanie dotyczy wyłącznie jednego elementu, cen energii.

c2a-ranking

Wskazówka nr 3. Dowiedz się wszystkiego o aktualnej umowy

Jeśli poważnie myślisz o zmianie dostawcy energii, przygotuj się na ten krok z wyprzedzeniem i dowiedz się, jakie masz zobowiązania wobec obecnych dostawców. Odstąpienie od umowy zawartej na czas nieokreślony, nie jest problemem, ale w przypadku umowy na czas określony, musisz dobrze zaplanowana jej zakończenia. W przeciwnym razie, umowa zostanie automatycznie przedłużona, na co najmniej kolejny rok. Wcześniejsze wypowiedzenie równa się z naliczeniem kar.

Wskazówka nr 4. Rozważmy dodanie nowych zamówień

Ceny energii rozwijają się dość szybko, to na ogół nie zaleca się przystępować do jednego dostawcy na długi czas. Każdy rodzaj umowy ma jednak pewne zalety i wady.

Umowa na czas określony może zachęcić, niższymi cenami energii i swobodą w wyborze sprzedawcy po jej zakończeniu. Za to ta dłuższa umowa z gwarancją ceny, to kalkulacja kosztów z wyprzedzeniem. Gdyż niektórzy sprzedawcy oferują gwarancję długoterminowej ustalonej ceny, która pozostaje bez zmian niezależnie od rozwoju sytuacji na rynku. Wariant ten jest szczególnie przydatny dla osób, które szukają bezpieczeństwa i nie przeszkadza im przywiązanie.

Użytkownicy, którzy obserwują rynek i zawsze szukają najlepszej oferty, doceniają umowy zawarte na czas nieokreślony, które umożliwiają klientom opuszczenie sprzedawcy, praktycznie o każdym czasie.

porownaine-cen-ranking

Nowością jest łączenie usług. Umowa na prąd niedługi będzie też umową na dostawę innych mediów. Na rynku, zwłaszcza wśród firm dużą popularnością cieszą się umowy dual fuel, na gaz i paliwo. Dostępne są też umowy z pakietami medycznymi czy usługą elektryka, energetyka, montera czy informatyka.

Wskazówka nr 5. Pisząc nowy kontrakt zadbaj o fakturę za prąd

Po wybraniu nowego przedsiębiorstwa energetycznego, pierwszym krokiem w kierunku zmiany jest określenie umowy na sprzedaż energii elektrycznej lub gazu. Powinna ona być oparte na danych dostarczonych przez Ciebie, ale główne w oparciu o dotychczasowe faktury. Do umowa również musisz podpisać pełnomocnictwo zgodnie, z którym dostawca może zająć się innymi sprawami administracyjnymi.

Niech w umowie znajdą się kwestie nie tylko dotyczące ceny, ale i sposobu rozliczeń. Unikaj faktur prognozowanych, opłat za odczyty. Niestety, doświadczenie pokazuje, że nie wszyscy dostawcy są zdolni do wystarczającego wsparcia administracyjnego. Innymi słowy, czasem nowy wykonawca nie przesyła zawiadomienia do klienta, a więc umowa jest automatycznie przedłużana na kolejny okres. Nie informuje osobo o zmianie regulaminu tylko dokłada go do rachunku. W przypadku skarg trudno znaleźć odpowiednią osobę.

Oczekiwać telefon i list powitalny

W okresie wypowiedzenia możesz oczekiwać, telefonu lub listu od swojej obecnej firmy energetycznej. Skontaktują się aby zaproponować lepsze warunki, musisz to jednak należycie rozważyć, nawet jeśli proponowany rabat może być interesujący, to od nowo podpisanej umowy możesz odstąpić w ciągu 14 dni bez konsekwencji.