Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów ogniw fotowoltaicznych. Ich cena jest bardzo zróżnicowana, co oczywiście przekłada się na koszt całej instalacji fotowoltaicznej.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

  • Monokrystaliczne

Tego rodzaju ogniwa fotowoltaiczne są produkowane z monokrystalicznego kryształu krzemu, a ich charakterystyczną cechą jest czarne zabarwienie. Na tą chwile z dostępnych w sprzedaży paneli wyróżniają się najwyższą wydajnością – na poziomie 16-19%. To oczywiście powoduje, że są najdroższe – od 500 do 2000 zł/szt.

  • Polikrystaliczne

Wykonane są z polikrystalicznego krzemu, mają niebieski kolor i często uwidocznione krawędzie kryształów. Ich kształt to przeważnie kwadraty, rzadziej prostokąty. Ich sprawność jest na nieco niższym poziomie – 15-16%. Panele polikrystaliczne są trochę  tańsze (do około 1500 zł/szt.), w związku z tym inwestor, który ma do dyspozycji pod montaż instalacji większą powierzchnię z pewnością wybierze ten rodzaj ogniw.

  • Amorficzne

Ten typ paneli fotowoltaicznych wytwarzany jest z krzemu amorficznego, czyli niewykrystalizowanego. Wydajność tych ogniw wynosi od 6 do 10%, czyli w porównaniu do w/w ogniw jest sporo niższa. W związku z tym i ich cena jest niższa – do około 130 zł/szt.

O kolejnych rodzajach ogniw fotowoltaicznych i ich cenach można przeczytać tutaj https://energiadirect.pl/poradniki/panele-fotowoltaiczne-cena-juz-od-90-zl-szt-sprawdz-ktore-wybrac

Montaż paneli fotowoltaicznych

Nie można oczywiście zapomnieć o kosztach montażu paneli fotowoltaicznych. Nie w każdym przypadku jest oferowana darmowa usługa monterska.