Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Ile prądu pobierają lampki choinkowe?

Ustroiłeś już choinkę i codzienne patrzysz jak ładnie błyszczą się lampki? Lampki choinkowe znajdują zastosowanie w wielu miejscach, stroimy nimi balkony, bramy, drzewka czy sufity, nikt nie zwraca uwagi na koszty związane z poborem energii.

ile-pradu-pobieraja-lampki-choinkowe

Ile kosztuje prąd

Okazuje się, że za świąteczne iluminacje jak i bożenarodzeniowej wypieki rachunek za prąd w grudniu wzrasta nawet o 100zł. Przyznacie, że sporo. Tak, więc ile zapłacimy za świecące ozdoby, bo przyznacie choinka na święta musi być.

Skoro standardowy sznur lampek składa się z około 80 – 100 świecidełek i pobiera mniej więcej 30 – 50 wat. Znajdą się i takie pożeracze, które pobiorą i 120 wat, wszystko zależy od technologii żarówki. Bardziej oszczędne będą żarówki ledowe, ładnie świecą i są dostępne w każdym kolorze. Dużą choinkę ustroić trzeba było dwoma zestawami, a to już większy koszt. Kilowatogodzina energii to koszt około 70 groszy brutto, skoro na choince świecić będą dwa zestawów lampek, możną policzyć że koszt eksploatacji takiego oświetlenia oscyluje w okolicy 50 złotych, wszystko zależy jak długo będą świecić się świąteczne świecidełka.

Ile energii kosztuje Święta?

Boże Narodzenie nie może odbyć się bez świątecznych potraw o ile karpia, barszcz czy makiełki można przygotować na gazie, to sernik i makowiec potrzebują prądu. Podobnie jest z świąteczną pieczenią. Łącznie piekarnik może być użytkowany nawet 5 godzin, co na pewno przełoży się na zużycie. W celu oszczędności, jeśli urządzenie i przepis na to pozwala można piec oba ciasta razem. Zobaczmy jednak ile kosztować będzie nas takie świąteczni pieczenie?

Piekarnik – moc przyłączeniowa 3380W, tj. 3,38kW
Czas pieczenia – 5 godzin
Cena 1kWh energii brutto (bez opłat dystrybucyjnych) – średnio 0,3200 zł/kWh
3,38kw * 5h * 0,3200zł/kWh = 5,408 zł

http://energiadirect.pl

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampek choinkowych?

Energooszczędność, nie jest główną cechą jaką kierujemy się podczas wyboru dekoracyjnego oświetlenia. Lampki mają być tanie, ładne i oryginalne. Często zakupu dokonujemy w marketach czy targowisku, nie zwracając uwagi na bezpieczeństwo. Tym czasem szukajmy tych lampek, które posiadają polskiego dystrybutora oraz oznaczenia CE i ROHS, bo one mają wszelki atesty. Brak kontroli przyczynia się do korzystania z niewłaściwych materiałów izolacyjnych, a mogą one wydzielać szkodliwe opary lub nawet doprowadzić do zwarcia i pożaru. Lepiej nie psuć sobie świąt.