Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Jak oszczędzać prąd, czy w ogóle to możliwe?

Ile rocznie płacisz za prąd? Choćbyś płacił niewiele to rachunki za prąd zawsze potrafią podnieść ciśnienie. Wystarczy, że dogodzimy sobie piekąc ciasto w piekarniku czy zrobimy większe pranie, firany, zasłony i pościel.

ranking-cen-praduStand-by

Organizacja ekologiczna WWF, podaje, że średnio cztery urządzenia elektryczne działają w trybie stand-by i do w domu każdego z nas. Telewizor, dekoder, odtwarzacz DVD, drukarka i pralka. Stand-by to tryb, który umożliwia szybkie włączenie sprzętu. W tym wypadku wygoda użytkowania wygrywa z przykładaniem się do oszczędzania, toteż nie wyjmujemy wtyczki gniazdka, nawet, jeśli urządzenie jest rzadko używane, jak drukarka.

Wydatki związane z trybem czuwania najłatwiej jest ograniczyć. Wystarczy o tym pamiętać, nie jest to wcale takie trudne, a ma też inne korzyści. W okresie burz chronimy w ten sposób nasze sprzęty. Listwa, do której możemy podpiąć urządzenia, może pomóc nam zwłaszcza, gdy w pokoju masz cały zestaw kina domowego. Za pomocą jednego guzika, jednym ruchem wyłączaj wówczas telewizor, odtwarzacz, dekoder, amplituner, konsolę i głośniki.

Gdy nie ma nas w domu dłużej niż dzień, warto wyłączyć z sieci więcej urządzeń, w lodówce włączyć tryb wakacyjny. Dajmy komuś zaufanemu klucze do domu, aby w razie awarii czy planowanych wyłączeń sprawdził czy wszystko jest ok. Podczas nagłych przepięć i zwarć instalacji urządzenia mogą zostać uszkodzone, niebezpieczne jest do dla produktów w zamrażarce.

Unikaj pustych przebiegów

Nie ma, co marnować energii, dbaj o to, aby energia nie „szła” w powietrze. Producent pralki i zmywarki zaleca, aby co jakiś czas uruchomić puste urządzenie, ma to na celu odkamienienie i przeczyszczenie sprzętu. W trosce o urządzenie można raz na jakiś czas poświęcić kilowatogodziny, ale podczas prania, pilnuj, aby pralka była optymalnie wypełniona. Podobnie jest ze zmywarką. Dla każdej kategorii urządzeń można znaleźć sposoby, aby oszczędzać. W przypadku telewizora liczy się wybór technologii, najoszczędniejsze są ekrany LED. Telewizor po zakupie ustawiamy w taki sposób aby wykazywał ustawienie domowe, te salonowe mogą być najwyższymi, a ustawienie barw ekranu powinno być zawsze dostosowane do naszego wzroku.

porównanie

Oświetlenie

Statystyki Agencji Rynku Energii mówią, że co piąta złotówka w rachunku za prąd pochłaniana jest przez oświetlenie. Trudno to zbadać, bo rachunek za prąd składa się z nieco innych pozycji, nikt ani sprzedawca ani dystrybutor nie jest wstanie sprawdzić ile kilowatogodzin poszło na ogrzewanie czy oświetlenie, chyba że sami zaczniemy sprawdzać miernikiem podłączonym do urządzenia. Ile idzie na oświetlenie nie obliczymy, o ile lampkę można podłączyć to lampy sufitowej nie sprawdzimy.

Nie ma nic gorszego niż złe nawyków domowników, to przez nie oszczędzanie jest tak trudne, a w niektórych domach się go nie stosuje. Kto wyłącza ładowarkę komórki czy komputera, ile to razy pozostawiliśmy żelazo włączone a sami wkładaliśmy ubrania do szafek. Dbacie o to by przed odkurzaniem założyć nowy worek? Wszystko ma znaczenie, a taka prosta i trywialna czynność jak gaszenie za sobą światła? Komu przychodzi to z łatwością.

Jak oszczędzać prąd? Sprawdź, czy możesz płacić mniej

Sprawdzałeś, co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, zgłaszałeś się już po darmowe porównanie cen prądu. Wiele, porównywarek cen wykonuje taką usługę, warto zapoznać z wynikami i sprawdzić, który dostawca będzie dla ciebie najtańszy. W zależności od oferty, na naszych rachunkach można oszczędzać od 10 do 15 proc. Wprowadzenie zwyczajów, które skutkują obniżeniem płatności za energię, jest trudne, musimy w nich wytrwać, aby udało nam się zobaczyć różnicę. Wiele wskazówek na temat oszczędzania można znaleźć tutaj: https://energiadirect.pl/poradniki