Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Kalkulator energii elektrycznej

Jak samemu obliczyć koszty energii eklektycznej? W sumie, po co dokonywać obliczeń, skoro i tak nie pokrywa się to z zużyciem, które widzimy na rachunku za prąd. A no, świadomość ilości wykorzystywanej energii przez sprzęty domowe jest ważna, wiedząc ile energii pobiera mikrofala, możemy zyskać dodatkowe oszczędności w domowym budżecie. Wszystko zależy od tego czy będziemy umiejętnie z tej wiedzy korzystać.

zmiana-sprzedawcy-energiiCzy warto obliczyć koszty energii elektrycznej w naszym domu?

Urządzenia elektryczne pobierają energię, której ilość wyrażona jest w Watach (W), tak zwie się jednostka mocy. Odbiorca może samodzielnie obliczyć, ile kosztuje go codzienne oglądanie telewizji, pranie danym programem czy poranne suszenie włosów. Tak, jak typowy kalkulator energii elektrycznej, należy do tego wykorzystać wzór na pobór energii. Przedstawia się on następująco:

 1. Moc urządzenia * Czas użycia sprzętu = Ilość zużytych kWh
 2. kWh * stawka za energię = koszt zużycia energii przez urządzenie

Drugi wzór pomocny jest do obliczenia kosztów energii, do tego musimy znać cenę energii. Na rachunku za prąd pojawia się zużycie zgodne z tym jakie wskazuje urządzenie pomiarowe.

O tym co oznacza kw a co kWh można przeczytać tutaj https://energiadirect.pl/poradniki/kw-a-kwh-co-kryje-sie-pod-tymi-jednostkami-co-one-oznaczaja

Kalkulator zużycia energii

Jeśli każdego dnia, przez godzinę okres 30 dni będziemy prasować ubrania żelazkiem o mocy 1300 W, to ile energii będzie nas to kosztować. Ile zapłacimy za 30 godzin prasowania?

 • 1300 W * 1h = 1,3 kWh
 • 1,3 kWh * 0,58 zł = 0,754 zł, oczywiście stawka za energię może być nieco wyższa, wszystko zależy od ceny energii jaką uzyskamy od sprzedawcy.
 • III. 0,754 zł * 30 dni = 22,62 zł

Ponad dwadzieścia dwa złote, tyle wyniesie miesięczne prasowanie. Im wyższa moc żelazka tym pobór energii będzie wyższy, akurat żelazko to takie urządzenie, które pobiera energię z pełna mocą, co innego komputer stacjonarny. Moc stacjonarnego sprzętu to, 300 W, jeśli będziemy z niego korzystać 10 godzin dziennie do pracy i rozrywki, przez okres miesiąca.

 • 300 W * 10h = 3 kWh
 • 3 kWh * 0,58 zł = 1,74 zł Dzienny koszt zużycia energii elektrycznej
 • III. 1,74 zł * 30 dni = 52,2 zł

Przejdźmy do ostatniego w tym artykule obliczenia. Wszyscy chcemy oszczędzać energię, dlatego często wymieniamy żarówki na nowoczesne, energooszczędne oświetlenie. Ile energii pobierze 23 watowa, świecącą podczas zimowego okresu w roku. Przyjmijmy, że dziennie świeci się ona 15 godzin.

 • 23 W * 15h = 0,345 kWh
 • 0,345 kWh * 0,58 zł = 0,2 zł
 • III. 0,2 zł * 30 dni = 6 zł

Dlaczego warto obliczyć koszta wykorzystywanej energii?

Wiecie już jak sprawdzić pobór energii, tylko, po co? Obliczcie, ile energii pobierają wasze stare urządzenia. Przede wszystkim lodówka, pralka czy telewizor. Stare sprzęty takie jak lodówki czy pralki, potrafią pożerać niezliczone ilości energii elektrycznej, nawet nie wiem ile. Moc takie urządzenia znajduje się na tabliczce znamionowej. Zalecamy też dokładne sprawdzenie ceny energii, zobaczcie, jaką cenę proponuje wasz sprzedawca i czy jest ktoś, kto zaoferuje mniej. W tym celu możecie wykonać porównanie, albo zgłosić się na formularz. Lista sprzedawców prądu, którzy działają na polskim rynku dostępna na https://energiadirect.pl/sprzedawcy