Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Klasy energetyczne urządzeń elektrycznych

Wymogi dotyczące oznakowania urządzeń elektrycznych są nieubłagane. Niedługo, każde urządzenie zasilane energią elektryczną będzie posiadać etykietę energetyczną. Ta specyficzna naklejka, na której producent zamieszcza informację o zużyciu energii oraz parametrach, pozwala porównać urządzenia między sobą.  Jak czytać tzw. klasy energetyczne i czy faktycznie opłaca się kupić urządzenie z największą ilością plusów?

etykieta energetycznaEtykiety energetyczne

Po co Unii etykieta, otóż organy unijne chcą wymuszać na producentach urządzeń większą wydajność energetyczną każdego rodzaju sprzętu. Co z tego, że na rynku pojawiają się nowe bardziej pojemne czy strawne urządzenia, jak np. konsole do gier, kiedy producent skupia się, na poprawie użytkowania sprzętu przez jego nabywcę, ale naraża go na wyższe opłaty za prąd. Wybierając sprzęt oznaczony kolorem zielonym i symbolem A nabywamy sprzęt energooszczędny, urządzenia oznaczone na czerwono pobierają najwięcej energii z danej serii produktów, często ze względu na zastrzeżenia, że pralka czy zmywarka nie trafi do sprzedaży nikt nie produkuje sprzętu z grupy G. Z uwagi na to, iż trwa walka o to by urządzenia stały się coraz bardziej oszczędne wdrożono także plusy i tak największą energooszczędnością cechuje się sprzęt oznaczony klasami A+, A++ oraz A+++. 

Etykiety energetyczne poszczególnych urządzeń i przedmiotów są opisane na https://energiadirect.pl/etykiety

class_aCo z funkcjonalnością

Plusy na etykiecie nie zastąpią funkcjonalności, po co nam pralka z oszczędnym praniem wełny, skoro nie mamy wełnianych ubrań? Dlaczego nabywamy lodówkę z opcją robienia kostek nie przemyślawszy tego zakupu, że poza podłączeniem do gniazdka potrzebuje ona dostępu do bieżącej wody? Funkcjonalność, to, czym powinniśmy się kierować przy wyborze sprzętów. Dodatkowe oznaczenia w postaci plusów mogą nam to ułatwić, jeśli pralka czy zmywarka posiada system dobierania wody do ilości wsadu, to funkcja pomoże nam oszczędzać. Gdy załadujemy nie pełny bęben pralka sama dobierze ilość, wody. Mniejsza jej ilość szybciej się podgrzeje, przez co oszczędzamy na energii.

Patrz na etykiety

Efektywność energetyczna to zasada, którą powinniśmy kierować się nie tylko w przypadku urządzeń energetycznych. Efektywność ma pomagać dobierać takie sposoby do zadania, aby przy użyciu tych samych sił (energii elektrycznej) uzyskać lepszy efekt niż zwykle. Przykładem jest wyprodukowanie takiej samej ilości okien przy obniżeniu zużycia energii. Zakup nowych urządzeń może pomóc, tak samo jak kompensacja mocy biernej, ale to rozwiązania bardziej dla dużych firm.