Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Obliczanie zużycia energii urządzeń domowych

Koszty energii elektrycznej obliczane są według aktualnego kosztu energii oraz mocy sprzętu o określonej w watach.

energiadirect.plIle kosztuje godzinne oglądanie telewizji? Ile energii idzie na pranie? Ile kosztów energii elektrycznej nabije suszarka do włosów? Wyjaśniamy, jak można obliczyć koszt energii elektrycznej różnych urządzeń!

Pobór mocy dowolnego urządzenia elektrycznego można obliczyć za pomocą prostego wzoru. Trzeba tylko wiedzieć, ile watów mocy pobiera urządzenie.

Pobór mocy w godzinach *  W * czas * Cena za kWh : 1000 = koszty energii elektrycznej

Określona moc urządzenia wskazuje na zużycie energii. Im wyższa jest moc, tym więcej energii jest zużywane. Koszt energii elektrycznej również odgrywa pewną rolę, tak długo, jak to urządzenie działa, w końcu, koszt energii elektrycznej w kilowatogodzinach jest nabijany przez licznik. Kilowat wynosi 1000 watów, kilowatogodzina oznacza, że w ciągu godziny jest konsumowane 1000 watów. Ponieważ informacja podany na urządzeniach gospodarstwa domowego, jest zazwyczaj w watach a nie w kilowatach, należy całość równania podzielić przez 1000.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów bieżących kosztów urządzeń gospodarstwa domowego.

Koszty energii elektrycznej żarówki i lampy LED

Żarówka z 60 Watt świecąca 6 godzin na dobę, 365 dni w roku. 60 W x 6h x 375 x 0,25  / kWh : 1000 =  32.85

W porównaniu teraz obliczmy koszt lampy, która generuje około 10 watów a ma w przybliżeniu taką samą jasność jak żarówka 60 watowa:

10 W x 6h x 365 x 0,25  / kWh : 1000 =  5.78

Przykład pokazuje, że koszt energii elektrycznej można znacznie zmniejszyć zmieniając rodzaj oświetlenia. Dodajmy do tego inne korzyści, uznając, że lampa LED ma znacznie dłuższą żywotność niż żarówki, ale wyższa cena zakupu sprawia, że mimo wszystko zapłaciliśmy więcej.

Więcej o żarówkach LED na https://energiadirect.pl/poradniki/zarowki-led-opinie

Jakie koszty energii elektrycznej powoduje lodówka?

Jakie koszty energii elektrycznej oznacza wybór bardziej ekonomicznego modelu? Klasa efektywności energetycznej zawiera informacje, jak skuteczne jest urządzenie, chociaż na etykiecie energetycznej zapisane są informacje o tym ile energii pobiera roczne lodówka, warto jednak wykonać własne obliczenia.

Lodówka działa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Załóżmy, że mała lodówka ma pobór mocy 80 watów, wydatki na energię kształtują się następująco.

80 W x 24 x 375 x 0,25  / kWh : 1000 =  180

Dla porównania, lodówka, która zużywa tylko 60 watów o tej samej pojemności:

60 W x 24 x 375 x 0,25  / kWh : 1000 =  135

Więc lodówka 60-watowa znacząco obniży koszt prądu, w roku! Podane ceny są jednak bardzo niskie, kWh prądu nie kosztuje 0,25 złotych, to jedynie cena netto, wraz z podatkiem i opłatami dystrybucyjnymi zapłacimy o wiele więcej.

porownaine-cen-ranking

Ile czasu potrzeba aby wysuszyć włosy?

Jako inny przykład weźmy suszarkę o mocy 2000 watów, którą stosuje się przez 15 minut. 15 minut odpowiada 0,25 godziny, wartości stosowane we wzorze:

2000 watów x 0,25 h x 0,25  / kWh: 1000 =  0,125

15 minut suszenia będzie kosztować niewiele. W takich urządzeniach, o dużej mocy jak suszarka, blender czy mikser zależy jedynie na czasie, krótkim czasie użytkowania.

Koszty energii elektrycznej są nie zawsze takie łatwe do obliczenia

Nie dla wszystkich urządzeń można łatwo obliczyć koszt energii elektrycznej. Częściowa pobór mocy w watach, w zależności od sposobu korzystania z urządzenia. Można zauważyć, na przykład, że praca urządzenia nie jest stała, podczas pracy wyróżnia się kilka faz. Ci, którzy chcą wiedzieć dokładnie, ile mocy oraz jakie koszty generuje urządzenie można określić amperomierzem. Wówczas cały cykl pracy jest dokładnie obliczony.