Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Odłączenie prądu

Masz miesiąc na spłatę zadłużenia zanim energetyka odłączy Ci prąd. Problemy finansowe nie zawsze są przeszkodą w uregulowaniu rachunku za prąd, czasem po prostu zapominamy zapłacić. Co wówczas?

Prąd nie wyłączą Ci od razu

Każdy dostawca ma obowiązek przyznać Ci 14 dniowy termin na spłatę zaległości i bieżących należności. Otrzymasz pisemne wezwanie do zapłaty, w piśmie będzie określony termin ostatecznej zapłaty, kwota pewnie z odsetkami za zwłokę i informacja o tym, co się stanie jak nie zapłacisz. W myśl przepisów prawa energetycznego odłączenie prądu może nastąpić dopiero po miesiącu od upływu terminu płatności. Nieuzasadnione pozbawienie dostępu do energii przez OSD może narazić zakład energetyczny na nieprzyjemności, głównie odszkodowawcze. Przedsiębiorstwo energetyczne musi wznowić dostawy bezzwłocznie po ustaniu przyczyn odłączenia, czyli np. po opłacaniu rachunków. Opłacone muszą być wszystkie należności, nawet te zaległe i niskie.

Informacje o odcięciu prądu można znaleźć również tutaj https://energiadirect.pl/aktualnosci/nie-zaplaciles-faktury-za-energie-sprawdz-kiedy-odlacza-ci-prad

Reklamacja na dostarczanie energii

zolta-zarowkaReklamacja rachunku za energię wstrzymuje wykonanie groźby odłączenia. Na rozpatrzenie zakład energetyczny ma 14 dni, jeśli w tym czasie nie otrzymaliśmy odpowiedzi to znaczy, że została ona uznana. Z reklamacją możemy wystąpić w czasie trwania dodatkowego terminu na uregulowanie należności. Może zdarzyć się tak, że rozpatrzenie nie będzie takie, o jakie wnioskowaliśmy, wówczas narażamy się na odłączenie i to jeszcze przed otrzymaniem odpowiedzi, bo ta może pocztą dojść do nas później. Jeśli odbiorca otrzyma negatywną odpowiedź w sprawie reklamacji to może złożyć wniosek o rozpatrzenie sporu do stałego polubownego sądu konsumenckiego przy Inspekcji Handlowej. Zanim zapadnie wyrok dostawy muszą trwać.

Skarga

Na odłączenie energii przed wyznaczonym terminem, albo bez pisemnego powiadomienia, możesz złożyć skargę. Starać się o odszkodowanie, które jest liczone za każdą niedostarczoną kilowatogodzinę w cenie energii jak uważana jest za średnią. Jeśli odłączenie nie było twoją winą to pewnie OSD zrezygnuje z opłaty operatorskiej za ponowne podłączenie licznika. W innym wypadku będziesz musiał zapłacić nawet ponad 120 złotych, w zależności od regionu.

Zaległości za energię można rozłożyć na raty

Sprzedawcy wychodzą naprzeciw odbiorcom i w większości przypadków przyjmują wnioski z prośbą o rozłożenie spłaty na raty. Wniosek należy kierować do odpowiedniego punku sprzedażowego, na adres, który znajduje się na fakturze za prąd. Informacje można też uzyskać dzwoniąc na infolinię danego sprzedawcy.