Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Odstąpienie od umowy, jak to zrobić?

energy-billsZwrot towaru kupionego w sklepie nie zawsze jest możliwy. Inaczej przy zakupach na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Możesz odstąpić od umowy bez podania przyczyny. Składasz wtedy oświadczenie – pisemnie, listownie, przesłane pocztą tradycyjną albo elektroniczną, jeśli druga storna umowy akceptuje taką możliwość. Zawsze takie pismo najlepiej wnieść osobiście na biuro obsługi klienta sprzedawcy i uzyskać potwierdzenie dostarczenia. Jeśli nie masz formularza od sprzedawcy możesz skorzystać z gotowego wzoru, jeśli chcesz wypowiedzieć umowę ze sprzedawcą energii możesz tutaj pobrać oświadczenie – oswiadczenie-o-odstapieniu-od-umowy-sprzedazy.

Na odstąpienie od umowy masz 14 dni kalendarzowych od otrzymania towaru lub zawarcia umowy. Sprzedawca ma obowiązek poinformować cię o tym prawie. Jeśli tego nie zrobi, to prawo do odstąpienia od umowy przysługuje wówczas przez 12 miesięcy. Zakup należy odesłać ciągu 14 dni od odstąpienia od umowy i to na własny koszt, chyba że sprzedawca zgodził się go ponieść albo nie uprzedził cię wcześniej o tym, że to ty go płacisz. Wówczas to sprzedawca ma obowiązek zwrócić ci wszystkie koszty (w tym związane z dostarczeniem towaru) nie później niż w terminie 14 dni od otrzymania oświadczenia. Powinien to zrobić w taki sam sposób, w jaki zapłaciłaś za towar (gotówką lub przelewem).  Nie możesz zwrócić m.in.:

  • towarów wykonanych według twojego zlecenia,
  • towarów o krótkiej dacie przydatności do spożycia,
  • towarów wymagających opakowania dla higieny,
  • jeśli opakowanie zostało naruszone.
  • nagrań dźwiękowych i wizualnych oraz programów komputerowych zapakowanych w folię ochronną, jeżeli ta została naruszona.

Nikt nie może żądać od Ciebie, abyś wniósł wypowiedzenie na specjalnym wzorze. Wystarczy, że zaznaczysz, od jakiej umowy odstępujesz. Musisz to zrobić w odpowiednim czasie a pismo wnieść na odpowiedni adres.

W przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość (lub poza lokalem przedsiębiorstwa) umowę uważa się za niezawartą. Jeżeli konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy zanim przedsiębiorca przyjął jego ofertę, oferta przestaje wiązać.