Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Oszczędzanie energii w domu – jak robić to skutecznie?

Czyż nie pora abyśmy zaczęli oszczędzać energię? Zapewne niewielu z was wie jak dużo energii elektrycznej potrzebują urządzenia RTV/AGD znajdujące się w naszych domach. Poniżej przedstawiam porady jak można ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a więc i oszczędzać na rachunkach za prąd. Warto też przeanalizować ranking cen kwh, aby sprawdzić kto ma najtańszą energię. 

oszczedzanie_pradu_w_domu

URZĄDZENIA POZOSTAWIANE W TRYBIE STAND-BY TO ZMORA

Jak dowodzą najnowsze badania aż 20% energii zużywanej w Europie pochodzi z urządzeń pozostawianych w trybie Stand-by” – tj. trybie czuwania. Według Komisji Europejskiej rocznie konsumpcja tej energii wynosi ok 36 miliardów kWh! A do w ciągu kolejnych lat wartość ta ma wzrosnąć do 62 miliardów kWh.

Właściwie prawie każde urządzenie RTV (i w mniejszości urządzenia AGD) jest wyposażone w taką opcję. Objawia się to świeceniem diody na urządzeniu, sygnalizującej tryb podtrzymania. Stan ten potrzebny jest do np. wybudzenia telewizora pilotem. Wystarczy spojrzeć na „wyłączony” telewizor czy DVD by przekonać się, że mamy z tym do czynienia. A przecież w naszych domach coraz popularniejsze jest posiadanie kilku telewizorów czy komputerów, oraz urządzeń peryferyjnych np. drukarek.

Dla przeciętnego użytkownika nie robi to większego wrażenia, ale jeśli pomyślimy w skali krajowej lub globalnej dojdziemy do zaskakujących wniosków. Marnotrawienie tej energii powoduje większą pracę elektrowni węglowych, które właśnie w naszym kraju wciąż stanowią 90% jej źródeł. Przekłada się to na dodatkową produkcje dwutlenku węgla emitowanego w procesach spalania do atmosfery.

Gdyby tylko ograniczyć użycie tych urządzeń o połowę, rocznie zmiejszylibyśmy emisje tego gazu, tylko w naszym kraju o 1mln ton! W większej skali efekt ten jest oczywiście ogromny!

KOMPUTER URZĄDZENIE, KTÓRE RUJNUJE BUDŻET

Najlepszym rozwiązaniem dla ograniczenia zużycia energii przez komputer jest kupno laptopa 🙂 Oczywiście wiąże się to ze sporym wydatkiem, który jednak zwróci się nam po kilku latach.

Dlaczego laptop, ile prądu pobiera laptop?

Laptop, notebook – jak sama nazwa wskazuje jest komputerem stricte przenośnym, dlatego producent takiego komputera szczególną wagę przykłada do szeroko pojętej mobilności: praca na baterii, możliwość przenoszenia komputera itp.

Podzespoły użyte w laptopie są inne niż te spotykane w komputerach stacjonarnych. Procesory, karty graficzne czy dyski twarde projektowane są od podstaw by pracować wydajnie a jednocześnie zużywać minimalną energię.

Dla porównania:

Nowoczesny laptop średniej klasy o dobrej wydajności pobiera ok. 60-90 watów mocy! I to przy maksymalnym obciążeniu! Przeważnie jednak wartość ta waha się w granicach 10-25 W podczas normalnego użytkowania tj: prace biurowe, internet.

Natomiast komputer stacjonarny o podobnej wydajności np. z dwurdzeniowym procesorem i dobrą kartą graficzną potrzebuje od 350 do nawet 450W. Jako ciekawostkę mogę podać iż jeden z topowych procesorów stacjonarnych Intela, Core 2 Quad pobiera ok. 130W! Sam procesor pobiera tyle co tyle co najwydajniejszy laptop!

Ponadto (przynajmniej na Zachodzie Europy) mamy do czynienia z sytuacją w której co roku kupuje się już więcej komputerów przenośnych niż typu desktop. Jeśli nie stać nas na laptopa albo po prostu nie chcemy go kupować nadal możemy skutecznie ograniczyć zużycie energii. Porady o oszczędzaniu energii na https://energiadirect.pl/poradniki

Już od dawna wiodące na rynku systemy operacyjne jak Linux czy Windows są wyposażone w mechanizmy oszczędzania energii. Chodzi o możliwość przechodzenia komputera w tryb hibernacji lub wstrzymania. Po włączeniu hibernacji (hibernate) stan pamięci komputera przenoszony jest na dysk twardy, po czym sam przechodzi w stan minimalnego zużycia energii, potrzebnej jedynie do wybudzenia komputera. Taki sposób polecany jest gdy odchodzimy od komputera na dłuższy czas i nie chcemy go wyłączać.

Szybszym w użytkowaniu sposobem jest tryb wstrzymania (suspend). Podczas tego procesu stan naszej pracy (otwarte dokumenty i programy) przerzucany jest do pamięci RAM komputera a sam dysk twardy wyłączany.

Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie czasu po którym komputer ma wykonać „oszczędne” czynności. Stan wstrzymania może być spokojnie ustawiony na 15-20 minut bezczynności, a hibernacja włączana ręcznie lub po godzinie. Ponadto polecam ustawić możliwie najkrótszy czas wyłączenia monitora, który nie musi „świecić się” gdy go nie używamy.

Ciekawym bajerem są monitory z czujnikiem ruchu, które same wyłączą monitor w przypadku naszego odejścia od komputera. Ponadto bardzo ważne jest wyłączanie drukarki gdy jej nie używamy. Ponad 90% jej energii zużywanej jest w ciągu roku na stand-by!! Pozostałe 10% to samo drukowanie!

PRALKA ILE PRĄDU POBIERA? (praca w nocy)

Tutaj poza możliwością kupna nowych, oszczędnych pralek – co niestety wiąże się z kolejnym sporym wydatkiem, wystarczy uruchomić pranie … w nocy – czyli w godzinach od 22:00 do 6:00. Hmm, niestety aby w ten sposób oszczędzać należy zmienić taryfę na G12 u dostawcy energii. Ceny jednostkowe prądu w okresie nocnym w zależności od taryfy i dostawcy energii są na ogół dwa razy niższe niż za dnia. Po szczegóły należy udać się na strony internetowe dostawców energii.