Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Planowane wyłączenia prądu i awarie zasilania

Awaria sieci energetycznej, modernizacja sieci lub awaria domowej instalacji elektrycznej, to najczęstsze przypadki awarii, jednak brak prądu wszystkich irytuje tak samo, niezależnie od przyczyny.

wylaczenia-pradu

Przyczyny wyłączeń prądu

Planowane wyłączenia prądu są spowodowane modernizacją sieci. Dystrybutor sieci odpowiedzialny za modernizację  i naprawę urządzeń przesyłowych, a także za przyłączenie nowych obiektów do sieci, musi dokonać unowocześnienie sieci istniejącej. Naprawić starą linię czy transformator. Obowiązkiem Dystrybutora jest powiadomienie o tym, że w danej okolicy nie będzie prądu, informację o tym na ogół zamieszcza się na słupach ogłoszeniowych, lokalnych sklepach, prasie czy w Internecie. Co najmniej pięć dni przed planowanym wyłączeniem prądu dystrybutor musi poinformować odbiorcę o planowanych wyłączeniach

Brak energii elektrycznej może być także spowodowany awarią sieci energetycznej. Na to wpływu nie ma ani sprzedawca ani Operator Systemu Operacyjnego OSD. Są one spowodowane zerwaną przez silne wiatry linią, śniegiem, który pokrywa linie, kradzieżami przewodów, czy źle wykonaną pracą przyłącza.

Co zrobić, jeśli w domu nie ma energii elektrycznej?

Bezpieczniki, to powinieneś sprawdzić, jako pierwsze, jeśli prądu nie ma tylko w Twoim domu. Jeśli przy próbie załączenia, zabezpieczenie natychmiast reaguje, należy odłączyć wszystkie odbiorniki i ponowić próbę. Gdy zabezpieczenia nie reagują – podłączamy kolejno poszczególne odbiorniki, a zadziałanie zabezpieczenia w momencie włączenia jednego z nich wskazuje na uszkodzenie właśnie w tym urządzeniu. Może się też zdarzyć, że zadziałają bezpieczniki przedlicznikowe, do których nie mamy dostępu. W takiej sytuacji należy powiadomić pogotowie energetyczne, dzwoniąc pod 991. W przypadku, kiedy wynajmujesz mieszkanie zadzwoń do administratora. Brak prądu u sąsiadów, to oznaka o awarii, albo planowanym wyłączeniu, a Ty przegapiłeś ogłoszenie.

c2a-ranking

Dystrybutor energii nie informuje o awariach

Mądry Polak po szkodzie, gdybyś wiedział, że coś się wydarzy to zrobiłbyś wszystko, aby temu zapobiec. Dystrybutor także działa, aby przerw w dostawach energii było jak najmniej, ale nie ma możliwości przewidzenia przerw w zasilaniu, które są spowodowane awarią.