Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Rachunki za prąd z czego się składają?

Na próżno zastanawiasz się, czego dotyczy każdy element ujęty na Twoim rachunkach za energię elektryczną. Dlatego, z naszym przewodnikiem do rachunków za energię elektryczną, poznasz wszystkie szczegóły na ten temat, oczywiście po szczegóły takie jak stawki za kWh powinieneś udać się do sprzedawcy, ale wiele elementów.

czy-to-prawda-ze-po-zmianie-sprzedawcy-wystapia-dwie-fakturyIdentyfikacja – Dane sprzedającego

Informacje o sprzedawcy zwykle znajdują się na pierwszej stronie faktury, w lewym bądź prawym górnym rogu. Jest tak umieszczona nazwa dostawcy, adres siedziby, numer identyfikacyjny (ID), numer identyfikacji podatkowej danej firmy (NIP) dane na temat rejestracji komercyjnych oraz dane bankowe do korespondencji, które mogą być powtórzone w innej części faktury.

Dane identyfikujące abonentów

W tym dziale znajdziesz dane klientów, a że nie masz wglądu do danych innych odbiorców to będą to Twoje dane identyfikacyjne, dane te kto podpisał umowę ze sprzedawcą (dystrybutorem) i jest nazywany odbiorcą. Można je znaleźć w prawym (bądź lewym) górnym rogu faktury (różnie to bywa, w zależności od wzoru sprzedawcy, obok danych identyfikacyjnych dostawcy. Jeśli kiedykolwiek trzeba znać swój numer klienta, znajdziesz go tutaj, pod lub nad imiennymi danymi. O zmianach numerów identyfikujących, często dowiadujemy się z pracy i Internetu, ale i sprzedawca na fakturze umieszcza informacje o tym, że wprowadził zmiany, w kodzie numerycznym.

Informacje o płatnościach

Kolejny artykuł na pierwszej stronie faktury, który znajduje się w samym środku, są to informacje rozliczeniowe. Obejmują one okres rozliczeniowy, za jaki wystawiana jest płatność, datę wystawienia faktury, termin płatności i datę okresu rozliczeniowego, którego dotyczy dana faktura. Istnieje również ważną zmienna, która jest niezbędna do właściwego kredytowania płatności, po niej poznasz czy faktura nie została podrobiona. Chodzi tu o saldo ukazujące zużycie, powinno zaczynać się do od tego poziomu, na którym kończyło się poprzednie. Widoczny jest też numer punktu poboru energii (PPE), czyli miejsca gdzie znajduje się licznik.

Podsumowanie rozliczeń zużycia energii elektrycznej

Przypomnę, że jeśli otrzymujesz fakturę prognozowaną nie poznasz rocznego kosztu zużycia energii, gdyż zobaczysz niecałkowitą ilość zużytej energii elektrycznej, ale to, na jakie zdecydowałeś się przy podpisywaniu umowy. Podsumowanie opłat zostanie wystawione raz na rok, oblicza różnicę między rzeczywistym poborem a płatnościami, jakie już dokonałeś za prognozę. Na podstawie odczytu licznika dostawca będzie pobierać ustalać nadpłatę lub niedopłatę. Zazwyczaj dołączony jest do faktury wypełniony już przekaz pocztowym z kwotą do zapłaty.

porownaine-cen-ranking

Rozliczenia zużycia energii elektrycznej

Z drugiej strony, faktura jest specyficzna w swych rozliczeniach, Twój pobór prądu przez dostawcę oblicza miernik energii elektrycznej, ilość wykorzystanych kilowatogodzin jest podwójne opłacana.  Na pewno dziwi Cię zestawienie wszystkich elementów składających się na końcową cenę energii elektrycznej – są to opłaty za energię elektryczną czynną i energię elektryczną przesyłową, chociaż u sprzedawców nazywane jest to opłatami za dystrybucję. Rozliczenia zużycia energii jest zazwyczaj dystrybuowane w poszczególnych okresach, gdy cena energii elektrycznej waha się (odpowiednio od 1 stycznia, podczas zmiany szybkości lub produktu).

Dbając o rynek energetyczny

Pod koniec, każda pozycja faktury ujęta jest w kwocie brutto, za każdym razem doliczany jest VAT. Chociaż całość płatności wpłacasz na jedno konto to wyszczególnione pozycje trafiają do różnych podmiotów, więcej o opłatach dystrybucyjnych możesz poczytać tutaj https://energiadirect.pl/poradniki/osd-operator-systemu-dystrybucyjnego