Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Sposoby oszczędzania energii w domu

Zmęczony po pracy wracasz do domu. W skrzynce na listy witają Cię stosy rachunków i ulotek. Otwierasz kopertę od dostarczyciela energii. Znowu wyższy rachunek. Resztę wieczoru spędzasz z kalkulatorem obmyślając poprawki do rodzinnego budżetu. Nie znajdując żadnego rozwiązania dochodzisz do takiego wniosku: Muszę zmienić dostarczyciela energii. Zanim jednak zaczniesz przeglądać oferty konkurencyjnych dostawców, o ile tacy w ogóle istnieją, zastanów się, czy to nie Ty sam zmuszasz zakład energetyczny do przysyłania Ci coraz wyższych rachunków. Niemożliwe? Lepiej sprawdź.

Nie znajdując żadnego rozwiązania dochodzisz do takiego wniosku: Muszę zmienić dostarczyciela energii. Zanim jednak zaczniesz przeglądać oferty konkurencyjnych dostawców,
Nie znajdując żadnego rozwiązania dochodzisz do takiego wniosku: Muszę zmienić dostarczyciela energii. Zanim jednak zaczniesz przeglądać oferty konkurencyjnych dostawców,

Szybki wzrost zużycia energii

W minionym dziesięcioleciu zużycie energii w domach wzrosło o 40%. W samych latach 2011- 2014 o prawie 7%. Najprawdopodobniej zauważyłeś w tym czasie wyższe rachunki za energię w swoim domu. Nadal nie wierzysz, że możesz mieć z tym coś wspólnego? Zastanów się więc jakie żarówki stosujesz w domu, jak często używasz pralki, zmywarki, suszarki i czy zostawiasz telewizor w trybie czuwania. Te wszystkie czynności mają duży wpływ na wysokość płaconych przez ciebie rachunków. Aby były one niższe wystarczy pamiętać o kilku regułach efektywnego użytkowania energii elektrycznej. Przy okazji przyczynisz się do ochrony środowiska naturalnego.

Jak myślisz, które ze sprzętów pobierających energię w twoim domu, zużywają jej najwięcej? Możesz to sprawdzić korzystając ze specjalnych kalkulatorów, np. tego zamieszczonego na stronie www.domwygodny.pl

Porady dotyczące oszczędności energii w domu

Lodówka zużywa więcej energii kiedy jest ogrzewana, więc nie stawiaj jej w miejscach nasłonecznionych, przy kaloryferach i kuchenkach. Jeśli zaprogramujesz ją na utrzymywanie temperatury 4-7 stopni C, a zamrażarkę na -18, to wynagrodzi ci to mniejszym zużyciem prądu, a co za tym idzie, niższymi rachunkami.

Za każdym razem, gdy wychodzisz z pokoju gaś światła. Żarówek energooszczędnych używaj w pomieszczeniach, w których światło długo się pali. Natomiast tam, gdzie światło zapalasz często, ale na krótko, stosuj zwykłe żarówki. Lepiej jest też używać mniejszej ilości silnych żarówek, niż dużej ilości słabszych – pozwala to zużywać nawet o 20% mniej energii.

Ściany pokoju powinny być jasne, najlepiej białe – jasny kolor odbija światło i dłużej możesz korzystać z naturalnego oświetlenia.

c2a-ranking

Możliwość pozostawiania sprzętu RTV w trybie czuwania jest bardzo kosztowna, np. pozostawianie włączonej do kontaktu wtyczki telewizora kosztuje cię rocznie 25 zł. Teraz policz ile masz w domu telewizorów, komputerów, wież, odbiorników radiowych, itd. Może uzbierać się niezła sumka, prawda?

Kupuj kuchenkę elektryczną ze zmienną wielkością grzejnika. Dzięki temu przy gotowaniu nagrzewa się tylko część blatu, a więc zużywasz mniej energii i oszczędzasz złotówki. Dodatkowo przykrywaj garnki pokrywkami, gotuj w możliwie małej ilości wody, nie otwieraj zbyt często piekarnika podczas pieczenia.

Układając fryzurę wyłączaj suszarkę i włączaj ją ponownie, gdy będzie potrzebna.

Używaj pralki i zmywarki wtedy, kiedy wiesz, że włożysz do nich dużo rzeczy. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko na prądzie, ale i na wodzie. Pamiętaj też o włączaniu programów oszczędnego prania i czyszczenia. Im krócej trwa zmywanie i pranie, tym lepiej dla twojego portfela i środowiska.

Więcej porad o oszczędzaniu na portalu Energiadirect.pl https://energiadirect.pl/tagi/oszczedzanie