Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Średnie zużycie prądu w domu

Ile energii używa komputer? A ile Twoja ładowarka? Jeśli nie masz pojęcia, nie jesteś sam. Czytaj dalej, ponieważ pokazujemy, jak można łatwo zmierzyć ilość energii jaką wysysają urządzenia podłączone do sieci.

Średnie zużycie prądu w domu

Ile energii pobiera…?

Istnieje wiele powodów, dla których warto dowiedzieć się ile energii pochłaniają nasze gadżety, czy urządzenia. Począwszy od kwestii środowiskowych do wstrząsu, jak i szoku jaki doznajesz patrząc na wysoki rachunek za energię elektryczną. Dzisiaj mamy zamiar spojrzeć na różne sposoby, dzięki którym można mierzyć zużycie energii. Metody te można podzielić na pewnie i te mniej pewne. Chociaż do końca żaden nigdy nie będzie na 100 proc. działał.

Pierwsze kroki w obliczaniu zużycia

Każda metoda wymaga odrębnego zestawu narzędzi, więc musisz sam zdecydować, która metoda będzie najlepsza dla Ciebie.

Zanim przystąpimy do obliczeń, musisz wiedzieć, że istnieje jedna krytyczna rzeczą, jaką trzeba poznać dla każdej techniki pomiaru. Musisz wiedzieć, ile i jakie firma sprzedażowa nalicza opłaty za energię elektryczną. Zobacz ostatni rachunek za prąd i sprawdź koszty za kilowatogodzinę (kWh).

Jeśli spojrzysz na fakturę, prawdopodobnie zobaczyć więcej opłat, część, bowiem z nich stanowią podatki opłaty. Nie zajmujemy się jednak składowi rachunku, ale tym jak obliczyć pobór urządzenia.

Ile kosztuje kWh

Ponieważ chcemy, aby przy obliczeniach zachować szczególną ostrożność to oblicz ile kosztuje Cię  kWh. Całkowity koszt energii elektrycznej podziel przez ilość pobranej energii elektrycznej. Otrzymasz cenę brutto za kilowat, wraz z opłatami dystrybucyjnymi i podatkami.

Matematyczne wyliczenie zużycia

Jest to najmniej dokładny sposób pomiaru zużycia elektrycznego danego urządzenia, ale jest on bezpłatny, wymaga tylko naszego zangarzowania w liczenie. Każde powinno być opatrzone etykietą wskazującą zużycie energii. Jeden z naszych komputerów biurowych posiada tabliczkę z tyłu zasilacza, który mówi, że urządzenie pobiera 400 watów.

Pobór mocy jest mierzony w kWh, ale to złożona jednostka, aby wyliczyć ile kWh pobiera urządzenia trzeba poznać jego moc.

 

kilowatogodzina (kWh) jest równoważna pobór energii przez urządzenie o mocy 1000 watów, które będzie pracować przez jedną godzinę.

  • 1000 W jest równoważne dziesięciu 100 W lamp świecących w tym samym czasie.

KWh jest jednostką miary stosowaną przez przedsiębiorstwa energetyczne, w ten sposób mogą one obliczać ile energii zużywa odbiorca, w danym okresie.

Obliczenie ile kilowatogodzin pobiera urządzenie jest następujące:

  • Ilość wat * Czas używania  / 1000 = kWh
  • Na przykładzie naszego PC, wygląda to tak:
  • 400 W * 8h / 1000 = 3,2 kWh

Wykorzystując te obliczenia bierzemy 400 watów naszego komputera, pomnożyć przez 8 (liczba godzin pracy), a następnie podzielić przez tysiąc, by uzyskać wynik w kilowatach, kWh. Daje to 3,2 kWh, co w naszym przypadku przy cenie za energię brutto 1,58 daje nam koszt pracy komputera ponad 5 złotych.

c2a-ranking

Jak łatwo było to było, każdy oszacowałby sobie ile pobiera prądu. Tylko jedynym problemem jest to, że jest to szalenie niedokładne, jak bardzo niewiele urządzeń czerpie maksymalną moc. Zasilacz w komputerze mówi 400 watów, ale to maksymalna ocena. W rzeczywistości pobór energii przebiega w znacznie niższej ilości mocy.

Zobacz więcej na https://energiadirect.pl/poradniki/srednie-zuzycie-pradu

To samo odnosi się do ekspresu. Oznaczenie mówi 1200 wat ale poza pierwszymi kilkoma minutami, pobór nawet nie zbliża się do tego poziomu zużycia energii.

Po prostu nie można dokładnie obliczyć kosztów energii, w oparciu o takie dane.  Dobrze jest wiedzieć, jak wykonać obliczenia,  ile kosztuje eksploatacja urządzeń, ale nasze obliczenia nie będą powodem do reklamacji rachunku.

Korzystanie z miernika elektrycznego

W przeciwieństwie do poprzedniej, metoda ta faktycznie jest bardziej dokładana. Twój dom lub mieszkanie posiada miernik elektryczny, który firma elektryczna wykorzystuje do wystawienia rachunku. Można zaobserwować licznik energii, aby dowiedzieć się, ile energii ssie dane urządzenie. Musisz obserwować go przez określony czas. Tylko, że znowu istnieje kilka problemów związanych z tą metodą. Po pierwsze, jest to bardzo trudne nie wyodrębnisz poboru jednego urządzenia takiego jak komputer. W tym celu musisz odłączyć wszystkie inne urządzenia. Ponieważ nikt rozsądny nie będzie tego robił, to zaleca się zakupić elektroniczny miernik. Urządzenie można podłączyć między gniazdko a urządzenia. Miernik poda dokładny pobór energii.