Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Świetlówka kompaktowa – jakie oszczędności pieniędzy i energii daje

Świetlówki kompaktowe (żarówki energooszczędne) można kupić przez Internet już od 7zł do 15zł za sztukę. Są to świetlówki, o mocy od 5W do 24W. Oczywiście płacimy więcej, niż za stare żarówki żarowe, których ceny wahają się do kilku złotych. Czy taki zakup się opłaca? Nowością na rynku są przecież żarówki LED a nie świetlówki kompaktowe, które można stosować w instalacjach ze ściemniaczem ich koszt to około 50 zł za 20W świetlówkę.

świetlówki-kompaktowe

Świetlówki kompaktowe zużywają około 160kWh (dla 10000 godzin świecenia 20W świetlówki). Dla porównania żarówki żarowe 800kWh (10000godz. świecenia 100W żarówki) czyli 5 razy więcej. Gdy weźmiemy pod uwagę ceny energii 0,3884 za 1kWh (taryfa G11 w Enea S.A. w styczniu roku 2016) możemy dojść do faktycznych kosztów jakie ponosimy używając różnych źródeł światła. W czasie 10tys. godzin świecenia przy użyciu starych żarówek wydamy, zobacz obliczenia zużycia energii:

800kWh x 0,3884zł/kWh = 310,72zł.

W przypadku świetlówki kompaktowej mamy:

160kWh x 0,3884zł/kWh = 62,14zł.

Musimy również pamiętać, że świetlówki kompaktowe są o wiele bardziej trwałe w tym czasie (10 tys. godzin) zużyjemy 1 świetlówkę lub 10 żarówek żarowych – co generuje dodatkowe koszty w przypadku tych drugich.

Sumując koszt zużytej energii i koszt zakupu samych żarówek w porównywanym czasie mamy:

1 szt. x 15zł + 62,14zł = 77,14zł w przypadku świetlówki kompaktowej i

10szt. x 1 zł + 310,72zł = 320,72zł w przypadku żarówek żarowych.

Podsumowując, dzięki jednej energooszczędnej świetlówce kompaktowej możemy zaoszczędzić w czasie, gdy będzie nam służyła: 320,72zł – 77,14zł = 243,58zł wydając jedynie 15zł.

zobacz też: https://energiadirect.pl/poradniki/energooszczedne-oswietlenie-czy-to-naprawe-przynosi-korzysci

W tym obliczeniu zakładamy stałość cen energii, ale wiemy, że z pewnością wrosną one już od 2017 roku. Według niektórych szacunków z powodu przyznanych przez organy UE limitów na emisję CO2 do atmosfery i dokonanego w Polsce podziału pomiędzy różne branże, ceny mogą wzrosnąć nawet o 100% pod koniec roku. Spowoduje to jeszcze większą różnicę w kosztach na korzyść świetlówki kompaktowej.

Nie możemy również zapomnieć o korzyści dla środowiska. Świetlówka kompaktowa zużywa około 80% mniej energii niż tradycyjna żarówka. Używając jej także o 80% ograniczamy emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

Wymiana oświetlenia to jeden ze sposobów zmniejszenia zużycia energii. O innych poczytaj w artykule Oszczędzania energii w domu

Czy aby na pewno zawsze oszczędne?

Możemy dojść tym samym do wniosku, że należy wymienić wszystkie stare żarówki na świetlówki kompaktowe. I tu popełnilibyśmy błąd. W pomieszczeniach gdzie używamy światła na bardzo krótki okres np. w piwnicy, toalecie lub przedpokoju nie używajmy świetlówek kompaktowych, ponieważ tracą one swoją żywotność przy częstym włączaniu. Tym samym nie będą nam służyły (oszczędzały energii) w takim stopniu, w jakim zakładaliśmy kupując je. Zasada jest prosta wszędzie tam gdzie używamy światła 1 godzinę dziennie lub więcej powinniśmy wymienić żarówki na świetlówki kompaktowe.

c2a-ranking

Nie kupujmy najtańszych świetlówek kompaktowych dostępnych na rynku, bo z reguły nie są tak oszczędne i mogą dawać bardzo słabe tzw. trupie światło, które będzie nas bardziej męczyło. Takie oszczędzanie może wyjść nam bokiem. Na szczęście markowe produkty dają ciepłą barwę podobną do światła dziennego a przy zakupie w sklepach z oświetleniem bardzo często mamy możliwość wypróbowania jak świecą żarówki i możemy porównać jak świeci taka energooszczędna żarówka w porównaniu ze zwykła żarową.

Wady i niebezpieczeństwo świetlówek kompaktowych

Promieniowanie ultrafioletowe i barwa

Podstawową wadą jest słaba barwa świecenia świetlówek kompaktowych. W nowszych modelach jakość światła jest już na dużo wyższym poziomie. Jak wcześniej wspomniałem, w niektórych przypadkach daje brzydkie blade kolory z dominantą niebieskiego. Emitują one promieniowanie ultrafioletowe. Źle wpływa to na oczy i samopoczucie osób, które długo przebywają w pomieszczeniach z takim oświetleniem.

Słaby współczynnik oddawania barw

Jedną z wad jest również to, że mają słaby współczynnik oddawania barw – CRI (colour rendering index). Praktycznie tylko światło dzienne, światło lamp żarowych i halogenowych dają możliwość pełnego rozróżniania barw (CRI=100). Źródła te charakteryzują się ciągłym widmem elektromagnetycznym (pełne pasmo). Większość lamp wyładowczych (świetlówek kompaktowych) ma luki w widmie światła co ma wpływ na zdolność oddawania barw. Świetlówki kompaktowe posiadają wskaźnik CRI wynoszący około 80.

Zawartość rtęci w świetlówkach

Kolejną wadą stanowiącą też pewne niebezpieczeństwo jest zawartość rtęci (do 2mg/szt.) Rtęć jest szkodliwą substancją i w razie stłuczenia się świetlówki należy zachować ostrożność. Uwalniające się pary rtęci są trujące, dlatego w razie stłuczenia należy jak najszybciej przewietrzyć pomieszczenie. Z zawartością rtęci wiąże się też kolejny problem, mianowicie utylizacja. Zużyte świetlówki kompaktowe powinny być utylizowane w specjalnych zakładach, co generuje dodatkowe koszty. Sprawdź na Rankingcenprądu kalkulator energii.

Wrażliwość na niskie temperatury

Świetlówki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury otoczenia. Lampa wyładowcza i skuteczność wyładowania zależy od temperatury otoczenia. Im jest ona niższa tym trudniejszy jest zapłon i mniejsza sprawność takich lamp. Na dużym mrozie świecą słabo, zdarza się, że pojawiają się problemy z zapaleniem ich w ogóle.

Opóźniony czas pełnej wydajności

Świetlówki kompaktowe osiągają pełną wydajność świetlną dopiero po kilkudziesięciu sekundach, co powoduje, że często mamy nieprzyjemne wrażenie półmroku w pierwszych chwilach świecenia. Spowodowane jest tzw. zimnym startem a także również tym, że rura świetlówki zakrzywiona jest w pętlę.

Efekt stroboskopu

Inną wadą jest tzw. efekt stroboskopu świetlówek – zasilane prądem zmiennym, mrugają, co jest bardzo denerwujące. Choć producenci często zapewniają, że ich produkty są pozbawione tego efektu.

Utylizacja zużytych świetlówek

Świetlówki kompaktowe zawierają rtęć oraz inne szkodliwe substancje. Dlatego nie należy ich po prostu wyrzucać do śmietnika. Kwestię tą reguluje Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 r. Mówi ona, że do odpowiednich punktów zbierania powinny trafić m.in. właśnie świetlówki kompaktowe. Zużytą świetlówkę należy oddać. Można to zrobić w każdym sklepie lub hurtowni, przy zakupie nowej (w stosunku 1:1 bez względu na markę) lub w lokalnych punktach zbierania elektrośmieci. Zakazane jest wyrzucanie elektrośmieci razem z innymi odpadami do zwykłego śmietnika lub porzucanie w miejscach niedozwolonych (np. w lesie). Grozi za to kara grzywny do 5 000 złotych.

Najnowsze świetlówki energooszczędne. Ściemnialne świetlówki kompaktowe

Nowością od około roku na rynku są również ściemnialne świetlówki kompaktowe, które pozwalają nie tylko oszczędzać energię, ale również stworzyć odpowiednią atmosferę do pracy, odpoczynku lub zabawy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii, która pozwala w bardzo prosty sposób płynnie ściemniać lub rozjaśniać światło od 2% do 100%, tak jak to można robić z tradycyjnymi żarówkami żarowymi. Do niedawna brak możliwości zastosowania świetlówki kompaktowej do systemów świetlnych ze ściemniaczem był wymieniany jako jedna z wad świetlówki kompaktowej.

Świetlówki przemysłowe

W miejscach takich jak fabryki czy tunele koszty oświetlenia są bardzo wysokie. Wydajne oświetlenie energooszczędne odgrywa tutaj duże znaczenie. Specjalnie dla takiego przeznaczenia firma Osram wyprodukowała świetlówki kompaktowe o nieporównywalnych parametrach. Długość świecenia 60.000 godzin, moc 70W, 100W lub 150W strumień świetlny odpowiednio 6500, 8000 lub 12000 lumenów, podczas gdy tradycyjna 100 watowa żarówka daje strumień świetlny około 1300-1400 lumenów.

Anionowe świetlówki lecznicze

Wymyślono również świetlówki kompaktowe z technologią pozwalającą na uwalnianie anionów podczas świecenia. Takie żarówki mają według producentów zbawienne, lecznicze działanie, ponieważ wytwarzane przez nie aniony łączą się z dodatnimi ładunkami zanieczyszczeń (np. dymu tytoniowego, pyłku kwiatowego i in.) oraz bakterii, w ten sposób unieszkodliwiając je.

Świetlówki dla celów medycznych i przemysłowych

Wśród najnowocześniejszych świetlówek znajdziemy nie tylko takie, które mają za zadanie oświetlać pomieszczenia, ale też takie, które wykorzystywane są w terapii medycznej i innych celach. Wykorzystuje się je w fototerapii, dermatologii (leczenie łuszczycy), w leczeniu żółtaczki u noworodków (hiperbilirubinemia) a także w urządzeniach do badań meteorologicznych. Emitują one promieniowanie UV-B, które jest szkodliwe dla skóry i oczu. Stąd dostępne są tylko w celach medycznych i przemysłowych.

Podsumowując można powiedzieć, że nowoczesne świetlówki kompaktowe są bardzo oszczędnym i coraz doskonalszym sposobem na oświetlenie naszych domów i nie tylko. Czy w niedalekiej przyszłości producenci zaskoczą nas czymś nowym i zupełnie rewolucyjnym?