Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Taryfa G12 – dla kogo jest korzystna?

taryfa-g12

Gospodarstwa domowe bardzo rzadko analizują swoje zużycie energii elektrycznej. Tymczasem zmiana taryfy energetycznej może przynieść spore oszczędności. Kiedy warto przejść na taryfę dwustrefową?

Taryfa G11 a G12

W przypadku gospodarstw domowych można wyróżnić dwie podstawowe taryfy energetyczne: taryfa G11 (taryfa jednostrefowa) i taryfa G12 (taryfa dwustrefowa). Pierwszy rodzaj taryfy cechuje się tym, że przez całą dobę obowiązuje jedna stawka za kilowatogodzinę. Natomiast taryfa dwustrefowa, jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się tym, że w ciągu doby obowiązują dwie strefy: tańsza i droższa. Prąd jest tańszy w tzw. godzinach pozaszczytowych. Droższa strefa obowiązuje w godzinach szczytowych, czyli w takich gdzie zapotrzebowanie na energię jest najwyższe.

Dla kogo taryfa G12?

Taryfa dwustrefowa korzystna jest przede wszystkim dla tych osób, które ogrzewają domy za pomocą elektrycznych systemów grzewczych. Takie systemy mają możliwość generowania i gromadzenia ciepła w czasie obowiązywania tańszej strefy. Z wyboru taryfy dwustrefowej powinni być zadowoleni odbiorcy, którzy zużywają spore ilości energii elektrycznej w godzinach pozaszczytowych lub są w stanie „przerzucić” część swojego zużycia na strefę pozaszczytową.

Godziny tańszego prądu

Strefa tzw. pozaszczytowa trwa zazwyczaj około 10 godzin w ciągu doby. Niższa stawka za kWh obowiązuje w godzinach 13.00 do 15.00 oraz 22.00 do 6.00. Wyższa stawka z kolei obowiązuje do 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00. Godziny te mogą jednak się różnić w zależności od dystrybutora.