Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Taryfy energetyczne jak je odróżniać?

Nie wszystkim wiadomo, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nadal podlegają regulacji, sprzedawcy nie mogą ustalać ich bez zatwierdzenie przez Prezesa URE. Czyli sprzedawcy nie mają  pełnej dowolności w kształtowaniu cen.

Taryfy energetyczne

Tak samo jest w normowaniu cen energii elektrycznej w stosunku do taryf, za każdym razem kiedy dystrybutor chce zwiększyć ceny musi wystąpić do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z pismem o jej zatwierdzenie.  Odbiorcy domowi mają do wyboru kilka taryf od jednostrefowych – całodobowych,  po G12, nazywaną dwustrefową, cenozmienną.

taryfa energetycznaCzym się różnią taryfy?

Taryfa G11 – jak sama nazwa wskazuje to stała stawka ceny energii jak i opłat dystrybucyjnych które naliczane są przez całą dobę. Jednostajna stawka bardzo pomaga jeśli  energię pobiera się bez ustalonego harmonogramu dnia, po prostu wtedy kiedy potrzebuje się energię.

Taryfa G12 – opłaty naliczane są dwustrefowo,  konsument  musi wykazać się większą samodyscypliną, i nie pobierać nadmiernie energii w droższych godzinach doby. Urządzenie pomiarowe posiada dwa oddzielne liczniki, które aktywują się na przemiennie o odpowiednich godzinach, kiedy naliczana ma być odpowiednia stawka. W taryfie G12 prąd jest tańszy w godzinach wskazanych na umowie, zwykle od 22:00 do 6:00 rano oraz w ciągu dnia, np. od 13:00 do 15:00. Odbiorcy z ustalonym rytmem dnia mogą wiele zaoszczędzić na takim rozwiązaniu. Odnajdą się też osoby, które ogrzewają pomieszczenia energią elektryczną albo ogrzewają wodę bojlerem elektrycznym.

Faktury za energię

Faktury za energię są w Polsce nieczytelne, na pierwszy rzut oka może tak być, ale wystarczy sprawdzić co naliczane jest na naszym rachunku aby wprowadzić oszczędności. Każda faktura składa się z dwóch części, sprzedażowej
i dystrybucyjnej, są one różnie nazwane.  Pierwsza, sprzedażowa to wykaz pobranej przez nas energii, oraz ujęte

z tego tytułu opłaty, jakie trafiają do sprzedawcy. Zużycie może być naliczane według wskazań licznika, albo w sposób prognozowany. Część dystrybucyjna uwzględnia opłaty za dystrybucję, usługę przesyłu, płacimy za to, że podmiot zwany w skrócie osd przesyła nam energię. Jakie opłaty naliczane są za przesył, powinna być tyko jedna, skoro to jedynie usługa przesyłu, niestety jest ich więcej.

Opłata dystrybucyjna zmienna – ustalana jest w zależności od zużycia, cena za kilowatogodzinę bywa nawet wyższa od ceny sprzedażowej energii. Płacimy ją aby równoważyć koszty  związane dystrybucja energii do naszego mieszkania oraz za  odpowiednie parametry jej utrzymania.

Opłata abonamentowa – niezależna od ilości zużytej energii. Pobierana raz na miesiąc za to, że dystrybutor prowadzi naszą obsługę.

Opłata przesyłowa stała – także naliczana raz na miesiąc, ma na celu pokrycie kosztów funkcjonowania sieci elektroenergetycznych.

Opłata przejściowa stała, uzależniona od rocznego zużycia energii i więcej na rok pobiera odbiorca tym naliczana jest inna stawka.  500 kWh, 500 kWh – 1200 kWh, powyżej 1200 kWh od takich progów zależy wysokość naliczanej stawki,  jest to swoista zapłata za korzystanie z krajowego systemu elektroenergetycznego.

Opłata za prąd, za co jeszcze płacimy?

Dodatkowo do każdej pozycji na rachunku doliczany jest podatek w wysokości 23 proc. Odbiorca musi także ponieść koszt akcyzy, zwykle informacja o tym podana jest na końcu faktury za prąd.