Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Umowa sprzedaży energii elektrycznej

Co powinna zawierać umowa sprzedaży energii? Na co zwracać uwagę przy jej podpisywaniu, przecież nikt nie będzie tego czytał przy sprzedawcy. Przedstawiamy najważniejsze aspekty umowy na prąd.

gwarancja cenyCiężko czytać umowy, zwłaszcza, że wyróżniają się one trudnym językiem, składają się z kilkunastu stron i mają wiele załączników. Stojący nad nami sprzedawca nie zachęca do przeczytania, bowiem wszyto nam powiedział. Zwracać uwagę trzeba na szczegóły, podpisać można, bo przecież mam 14 dni na wypowiedzenie umowy, ale tyko tej zawartej na odległość czy poza lokalem przedsiębiorcy. Sprawdzenie miejsca sporządzenia umowy może nas uwolnić od nieprzyjemności, jeśli podany jest adres główny sprzedawcy albo jego oddział, a sprzedawca przyszedł z umową do domu, to lepiej się jej wyszczekajmy. Po przeczytaniu mogą czekać nas niemiłe niespodzianki.

Wysokość opłaty handlowej

W cenniku czy dodatkowej informacji musi znajdować się stawka opłaty handlowej. Czasy, kiedy wynosi ona zero złotych czy symboliczne 3 złote mijają. Wielu sprzedawców ustala cennik na poziomie 5 czy 9 złotych. Roczne koszty takiej opłaty mogą być dla nas bardzo wysokie.

Koszty wypowiedzenia aktualnie obowiązującej umowy

Ko zrywał umowę czasową wie jak to boli. Nie wyeliminuje zapisów tego typu, w przypadku energii sprawdza się przysłowie, że umów należy dotrzymywać, a już na pewno dotyczy do odbiorcy. Za wcześniejsze zerwanie umowy naliczona zostanie kara, płatny będzie każdy miesiąc, za który umowy nie dotrzymaliśmy. Płatna może też być każda jednostka energii przez nas zamówionej i niepobranej. Sprzedawca naszykował dla nas pewną ilość energii, kiedy zrezygnujemy z umowy zostanie nadwyżka, za to przyjdzie nam słono zapłacić.

Okres, na jaki zawieramy nową umowę

Okres trwania umowy a gwarancja stałej ceny to nie to samo. W ciągu okresu umownego stawka za kWh może się zmieniać. O rosnącej z roku na rok cenie możemy być powiadomieni, przy podpisaniu umowy bowiem sprzedawca zastosuje jej wzrost z roku na rok, albo w trakcie trwania umowy. Wystarczy, że otrzymamy pismo mówiące o zmianie stawek, mam 14 dni na rezygnację z takiej umowy, chyba, że podpiszemy umowę, która daje sprzedawcy prawo do zmiany stawek w ciągu rok, a nas pozbawia rezygnacji. Gwarancja ceny energii powinna być pisemna. O tym, czy opłaca się gwarancja ceny energii można przeczytać tutaj https://energiadirect.pl/aktualnosci/gwarancja-ceny-energii-sprawdz-czy-to-sie-oplaca

Rozliczenia i warunki płatności

Jaki jest termin uiszczania opłat oraz w jaki sposób można ich dokonywać. Czy odczyt licznika będzie zdalny, czy to Ty musisz sam dokonywać odczytów? Do rąk dostaniesz fakturę z rzeczywistym zużyciem czy zużyciem prognozowanym? Ile kosztuje Cię zmiana postanowień, może za rzeczywiste zużycie zapłacisz?

Odpowiedzialność Sprzedawcy za niedotrzymanie warunków Umowy

Warto wiedzieć jakie konsekwencje możemy wyciągnąć w przypadku, gdy sprzedawca nie wywiązuje się z warunków umowy oraz co należy do jego obowiązków, żeby wiedzieć w jakiej sprawie możemy się zgłosić do sprzedawcy, a w jakiej do dystrybutora.