Ranking ofert dla domu

Sprawdź oferty, które pomogą obniżyć rachunki w Twoim domu.

Sprawdź szczegóły oferty

Ranking ofert dla firm

Porównaj, to co do zaoferowania mają sprzedawcy energii, obniż koszty prowadzenia firmy.

Sprawdź szczegóły oferty

Zmiana sprzedawcy energii – czy warto, kiedy warto, jak się za to zabrać?

Nie wszyscy wiedzą, że mogą zmienić sprzedawcę energii, pojęcia z jakimi spotyka się odbiorca energii w trakcie procesu zmiany mogą być trudne w rozumieniu, gorzej jest kiedy przedstawiciel sprzedawcy sam nie rozumie niektórych pojęć albo używa ich zamiennie.

jak zmienic sprzedawcę prąduPodstawy

Zacznijmy więc od podstaw, odbiorcą jest ten co wykorzystuje energię do zasilania urządzeń, nieważne czy w firmie czy w domu. Prawda jest taka, że to wszyscy mieszkańcy domu czy pracownicy, ale najważniejszy jest ten co płaci, ten na kogo przychodzą faktury.

Sprzedawcą jest spółka obrotu, ona wysyła odbiorcy rachunek za pobór energii czynnej pobieranej w kWh,  (czy MWh odbiorcy instytucjonalni).

Dystrybutor, dostawca energii OSD – Operator Systemu Dystrybucyjnego. Zwał jak zwał i tak wielu uważa, że można te określeni stosować wymiennie i nazywa sprzedawcę dostawcą, ba sami dostawcy tak robią. Jednak dystrybutora nie można zmienić, spowodowane jest to budową infrastruktury przesyłu czyli tych wszystkich Supów energetycznych. Należą one do konkretnych firm jakie uzyskały status OSD na danym terenie. W  Polsce mamy pięciu dystrybutorów wchodzących w skład wielkich holdingów, korporacji. Pod tymi samymi nazwami działają też sprzedawcy, więc nie dziw, że można się pomylić. Dystrybutor pobiera opłatę za przesył, sprawdź na fakturze ile opłat wchodzi w skład tych usług, policz ile idzie na to pieniędzy. Dużo prawie jedna trzecia całego rachunku to dystrybucja.

Skoro wiemy, że można zmienić sprzedawcę to sprawdźmy po co?

Głównym celem wprowadzenia zmiany sprzedawcy było zwiększenie konkurencji między podmiotami chcącymi zajmować się sprzedażą energii elektrycznej. Proces ten był jednak wieloetapowy i głównie wynikał z wprowadzenia obliga giełdowego i oddzieleniu sprzedawców od dystrybutorów jak i dystrybutorów od wytwórców. Handel energią, to dziś żadna trudność wystarczy uzyskać koncesję od URE. Skoro wprowadzamy konkurencję to możemy mówić o różnych cenach, stanie towaru czy innych własnościach towaru jaki się oferuje. Parafrazujące hasło reklamowe jednego ze sprzedawców prąd jak prąd, wszędzie taki sami. Nie ważne czy energia jest w węgla czy ze słońca i tak trafi do jednej sieci, gdzie potem będzie transportowana, zmieni się jej natężenie i w końcu zasili nasze odbiorniki. Konkurencja więc dotyczy tylko ceny. Po zmianie sprzedawcy ma być taniej.

Kiedy warto zmienić sprzedawcę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, można zrobić to w każdej chwili, proces trwa około 30 dni, ale to tego dochodzi czas wypowiedzenia, zgoda dystrybutora więc nawet 2-3 miesiące. Warto zmienić sprzedawcę kiedy nasze zużycie energii jest wysokie, co to oznacza? Jak to określić, wyliczyć. Sprawdź jaką masz stawkę za prąd, zobacz ile proponują inni, przemnóż przez zużycie, dodaj wysokość opłaty handlowej. I co wyszło, teraz wiesz czy warto, tylko pytanie kiedy się za to zabierzesz. Więcej o tym, czy warto zmienić sprzedawcę na https://energiadirect.pl/poradniki/zmiana-sprzedawcy-energii-w-4-krokach-dlaczego-warto

Jak się zabrać za zmianę?

Poznanie ofert jest najważniejsze, potem dokonanie obliczeń, można skorzystać z porównywarki cen prądu, ale najważniejsze to zapytać jak przebiega ten proces u danego sprzedawcy. Istnieje wiele dróg by dowiedzieć się jak zmienić dostawcę energii, ale najlepiej prześledzić ten proces na swoim przykładzie.